Är du intresserad av Guteskolans verksamhet för årskurs 7-9? Då ska du passa på att komma på vårt informationsmöte nu på torsdag.

Där kommer vi att berätta mer om våra lektioners upplägg med blockläsningen. Och vi kommer såklart även att berätta mer om vår hälsoprofil som fått ett stort medialt intresse. Samtidigt får du chansen att träffa både elever och lärare.

MÖTESTID

När: Torsdagen den 11/1.
Tid: Klockan 18.00-19.30.
Plats: Broväg 8, restaurangen

För mer info, maila rektor anna@guteskolan.se eller rörelsecoach ray.bauermeister@guteskolan.se

Hej! Om du vill ha information att läsa på egen hand kan du här klicka fram en pdf som handlar om Guteskolans upplägg för 7-9.

Idrottsprofilen på Guteskolan

#Idrottsprofilen går hem hos eleverna!http://www.guteskolan.se/jag-har-blivit-lite-piggare-och-mindre-stressad/

Publicerat av Guteskolan den 24 november 2017

 

För ett år sedan började eleverna i 7-9 med dagliga rörelsepass. I år utökar vi den delen av vår hälsoprofil. Från och med i höst ska även eleverna i F-6 på Guteskolan ha rörelsepass på schemat – varje dag. En utvärdering med ett år av rörelsepass för 7-9 visar flera positiva resultat. Det har bland […]

Tänk att börja varje dag med att suga in energi i varenda cell som kroppen har – för att få kraft att orka med dagen. Det är grundfilosofin med qigong och det är exakt vad eleverna i årskurs 7-9 fått pröva på att göra under två morgnar i uppstartsveckan. Tommy Kedja, som instruerat eleverna, började […]

Det har varit en fantastisk höst där ni alla har stöttat, inspirerat och tränat tillsammans med våra elever.  Tack så otroligt mycket till: Simon och Rackethallen Alla på Friskis & Svettis Håkan och Visby Träningscenter Krister och Visby Kendoklubb Dennis med bollsporterna Alla på Gute Skatehall

0 Kommentarer

Lämna en kommentar

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte.