Välkommen till infomöte om 7-9

Är du intresserad av Guteskolans verksamhet för årskurs 7-9? Då ska du passa på att komma på vårt informationsmöte nu på torsdag.

Där kommer vi att berätta mer om våra lektioners upplägg med blockläsningen. Och vi kommer såklart även att berätta mer om vår hälsoprofil som fått ett stort medialt intresse. Samtidigt får du chansen att träffa både elever och lärare.

MÖTESTID

När: Torsdagen den 11/1.
Tid: Klockan 18.00-19.30.
Plats: Broväg 8, restaurangen

För mer info, maila rektor anna@guteskolan.se eller rörelsecoach ray.bauermeister@guteskolan.se

Hej! Om du vill ha information att läsa på egen hand kan du här klicka fram en pdf som handlar om Guteskolans upplägg för 7-9.

 

Årets största tack till er!

, ,

Det har varit en fantastisk höst där ni alla har stöttat, inspirerat och tränat tillsammans med våra elever.  Tack så otroligt mycket till: Simon och Rackethallen Alla på Friskis & Svettis Håkan och Visby Träningscenter Krister och Visby Kendoklubb Dennis med bollsporterna Alla på Gute Skatehall

”Jag har blivit lite piggare och mindre stressad”

Så skrev en elev om hur hon tyckte att idrottsprofilen hade påverkat henne. Och hon är inte ensam. Efter att halva terminen gått ställde vi ett antal frågor till eleverna i årskurs 7-9 om hur de tycker att idrottsprofilen fungerar så här långt. Många tycker att det fungerar bra. Flera tycker till och med att de […]

”Bra att få äta och chilla ett tag”

,

Som en del av Guteskolans Idrottsprofil får eleverna frukost serverat efter varje rörelsepass. Detta är ett koncept som känns bra, tycker Alexander och Jakob i nian. Dels såklart för att de får ha gympa varje dag – ”för vi gillar ju det” säger de. Men också för att frukosten ger dem chansen att “chilla och […]

0 Kommentarer

Lämna en kommentar

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte.